Какво представлява QEEG LORETA диагностиката?
Ние сме единственият център в България, който използва 21 канален електроенцефалограф със суха шапка, безжично свързана към компютърна система, записващ общата мозъчна електрическа активност. Записът се подлага на компютърна обработка и анализ. Този електроенцефалограф дава възможност резултатите да бъдат подложени на QEEG анализ и LORETA образна диагностика.
Електроенцефалографията изследва функционалната активност на мозъка и е един от неврофизиологичните методи подходящи за изследване на патофизиологичните промени при заболявания на централната нервна система, както и за оценка на терапевтичния ефект на прилаганите лекарства.
Методът е неинвазивен, атравматичен, безболезнен и надежден за откриване на функционални промени.
Диагностиката е с продължителност 60 минути.
Правят се записи в продължение на 20-30 минути. Предимството на диагностиката с 21 канала ЕЕГ е, че записите се правят едновременно и на повече канали. Също така поради възможностите за използване на различни видове монтажи и LORETA получаваме информация и от по-дълбоките мозъчни пластове, без да използваме „игли“ за дълбоко мозъчно проникване. Резултатите от изследването са готови до 24 часа.
Как да се подготвите за диагностиката?
- Да не се приема алкохол / наркотици 24 часа преди изследването;
- Да се ограничи приема на какао и кофеин в деня на изследването;
- Моля, уведомете ни, ако приемате медикаменти, тъй като те оказват влияние върху резултатите от диагностиката и трябва да се вземат в предвид;
- Косата трябва да бъде чиста и суха коса, без продукти за коса (гел, лак за коса, вакса, сух шампоан и др.), за да се осигури най-добрата повърхност за контакт на сензорите за ЕЕГ;
- Да си отделите достатъчно време (около един час) за изследването, както и да пристигнете за уговорения час навреме;
Мозъчни ритми
Делта ритъм – 0,5-3,5 Hz колебания в секунда. Срещат се нормално в детска възраст, а при възрастните във фазите на дълбок сън.
Тета ритъм – 4-7,5Hz колебания в секунда. Срещат се нормално в детска възраст, а при възрастните в някои от фазите на съня. Появата им е свързана с патологични процеси в мозъка.
Алфа ритъм– 8-13 Hz колебания в секунда. Най-добре се регистрира когато пациентът е затворил очи.
Бета ритъм – 3-30 Hz колебания в секунда.
Гама ритъм – над 30 Hz колебания в секунда.
АНАЛИЗ НА МОЗЪЧНАТА АКТИВНОСТ
Нормална ЕЕГ активност
Нормалните ритми са различни за възрастовите групи и се променят с развитието на възрастта. Обикновено има една доминираща честота за всяка възраст. При кърмачета тя е в Делта-Тета диапазона (3,5-5 Hz), при деца в Тета-Алфа диапазона( 5-8 Hz), а при възрастни е в Алфа диапазона (8-10 Hz). Основните ритми се ускоряват с нарастване на възрастта и при 18-20-годишна възраст преобладава Алфа ритъмът. Забавяне настъпва най-често по време на сън и при възрастни хора.
Абнормална ЕЕГ активност
Абнормалната ЕЕГ се характеризира със специфични ритми/вълни(нар.находки). ЕЕГ находката се използва за подпомагане на диагнозата при неврологични заболявания, като травми на централната нервна система, мозъчни тумори, мозъчно-съдови заболявания, възпалителни заболявания, нарушено съзнание, епилепсия.
Наличието на находки в ЕЕГ, които не могат да бъдат свързани с вече известно клинично състояние е тревожно и изисква спешно изясняване на произхода й. До 60% от мозъчните тумори се регистрират още преди появата на клинична симптоматика.